sakrament chrztu św.

Sakramentu udziela się podczas wieczornej Mszy św. w sobotę w Jezierzycach Kościelnych lub w niedzielę w Gołanicach o 11.00.
Zgłoszenie chrztu – ok. miesiąc przed planowanym chrztem św. oboje rodzice zgłaszają się do Proboszcza by umówić się na spotkanie w biurze parafialnym

Potrzebne są dokumenty:

• metryka urodzenia
  • akt nadania numeru pesel dziecka
  • zaświadczenia rodziców chrzestnych (jeśli są spoza Parafii)
  • w przypadku rodziców i dziecka z innej parafii – zaświadczenie Proboszcza miejsca zamieszkania.
  • odpis aktu ślubu rodziców (jeśli ślub odbył się w innej Parafii)

Warunkiem udzielenia sakramentu chrztu dziecku jest wiara rodziców. Jej brak jest poważnym argumentem by – jak przypomina Ojciec św. – odłożyć chrzest dziecka do czasu rozeznania przez Rodziców własnej wiary.

CHRZESTNI
osoby wybierane na chrzestnych muszą spełniać podstawowe zasady określone w Prawie Kanonicznym oraz dokumentach Kościoła i wykazywać się

• wiek minimum 16 lat, musi być osobą bierzmowaną
  • prowadzi regularne życie sakramentalne (czyli nie „okazyjnie na święta i od czasu do czasu”)
  • życie zgodne z nauką Kościoła
  • nie trwa w grzechu ciężkim

Chrzestny NIE MUSI być członkiem rodziny. Może być tylko jeden chrzestny, a w uzasadnionych przypadkach chrzest może odbyć się bez ich udziału.
Rodzicami chrzestnymi NIE MOGĄ BYĆ osoby żyjące w nieuregulowanych sytuacjach małżeńskich (Encyklika Familiaris Consortio nr 79-82 wymienia tutaj tzw. „małżeństwo na próbę”, wolne związki i katolików złączonych tylko ślubem cywilnym).
OSOBY pragnące zostać chrzestnymi w innej Parafii muszą otrzymać potwierdzenie (od proboszcza miejsca zamieszkania), które dotyczy ich regularnego życia sakramentalnego. Osoby regularnie nie uczęszczające do Komunii św. nie mogą pełnić posługi Rodzica Chrzestnego nawet, gdy uważają inaczej.