pogrzeb chrześcijański

Samo zgłoszenie zgonu może być telefoniczne (dla wstępnego ustalenia terminu pogrzebu). Do zgłoszenia śmierci Parafianina potrzebne są dokumenty:

• akt zgonu z USC
• karta zgonu ze szpitala lub wypisana przez lekarza w domu (jeśli jest kompletna)
• jeśli zmarły nie mieszkał w Gołanicach, Piotrowicach lub Jezierzycach Kościelnych – zgoda proboszcza zamieszkania na pogrzeb poza Parafią

Termin spisania dokumentów należy ustalić najlepiej telefonicznie.
Pochówek na cmentarzu Parafialnym

Przy pierwszym pochówku w danym miejscu opłacone musi być 20 lat dzierżawy (tzw. pokładne); po upływie tego terminu dysponent grobu (zazwyczaj Rodzina) ma obowiązek przedłużyć dzierżawę za grób. Jeśli tego nie uczyni zarządca cmentarza powinien uprzątnąć miejsce grobu
Jeśli osoba ma być pochowana w rodzinnym grobie należy sprawdzić czy jest on opłacony (tzw. przedłużenie pokładnego) w przeciwnym wypadku należy uregulować zaległości oraz uiścić opłatę za aktualny pochówek na 20 lat do przodu (wymóg prawny). Jeśli grób jest szerszy (np. podwójny, potrójny) każde z tych miejsc podlega takiej samej opłacie.
Uiszczenie opłaty za dzierżawę miejsca na cmentarzu (tzw. pokładne) zawsze jest potwierdzane drukiem KP, który jest dowodem wpłaty.
Opłata roczna wynosi 10zł za miejsce (200zł na 20 lat)

Postawienie pomnika
Postawienie pomnika (nowy, wymiana, naprawa) musi być każdorazowo uzgodnione z zarządcą cmentarza. Firmie kamieniarskiej nie wolno wejść na teren cmentarza bez wiedzy i zgody proboszcza tym bardziej, że zdarzają się firmy, które pod pozorem remontów/wymiany wywożą gotowe nagrobki.
Firma kamieniarska ma obowiązek przedstawić projekt nagrobka wraz z jego ceną. Ten dokument jest podstawą do naliczenia opłaty (10% wartości nagrobka na papierze) apodpieczętowany i opłacony jest podstawą do „wejścia na cmentarz” dla danej firmy